Utrzymanie porządku w domu to sprawa kluczowa dla osób, które chcą zadbać o własne lokum i czuć się w nim dobrze oraz komfortowo. Porządek w domu wpływa też na możliwość zahamowania powstawania różnych schorzeń i dolegliwości. Wiadomo, że potrzebnych będzie wiele urządzeń oraz sprzętów, dzięki którym w domach będzie czysto i schludnie. Jednym z takich urządzeń są odkurzacze, przecież nie wszystko można posprzątać przy pomocy miotły oraz szufelki. Odkurzacz będzie w stanie dotrzeć praktycznie w każde miejsce i usunąć z nich zanieczyszczenia oraz niekorzystnie działające pyłki. 

Odkurzacze, jaki najlepszy?

Na rynku jest jednak tak wiele urządzeń, że przeciętna osoba nie za bardzo wie, na jaki odkurzacz do domu ma się zdecydować. Czasami lepiej postawić na prostotę, lecz nie powinno się na odkurzaczach oszczędzać, jeśli naprawdę chce się zadbać o porządek w miejscu, w którym się mieszka na co dzień. Producenci podzielili odkurzacze na kilka różnych rodzajów, a zadaniem klienta jest dobranie dla siebie najlepszego.

Odkurzacz do domu, jaki wybrać?

Odkurzacze workowe

Jedną z popularniejszych opcji, która jest dostępna na rynku są odkurzacze workowe. Cechują się one prostotą, ale też niezawodnością. Są one najtańsze, jednak nie są tak bardzo funkcjonalne, jak inne typy. Wszelkie zanieczyszczenia usuwane przy pomocy takiego odkurzacza trafiają do specjalnego worka znajdującego się wewnątrz urządzenia. Może to być worek papierowy lub też tekstylny, zależnie od wybranego modelu. Odkurzacze te są proste w obsłudze, nie zajmują z reguły dużo miejsca, a więc wtedy kiedy się z nich nie korzysta nie będą nikomu przeszkadzać w codziennym poruszaniu się po mieszkaniu. Co jakiś czas trzeba jednak usuwać zawartość z worka, tak aby można było kolejny raz dokładnie wysprzątać mieszkanie. W przypadku, gdy będzie się to zaniedbywało siła ssąca danego modelu odkurzacza będzie dużo mniejsza, a więc urządzenie nie będzie już tak wydajne jak do tej pory.

Odkurzacze automatyczne

Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się też odkurzacze automatyczne. Jest to chyba najwygodniejsze z proponowanych rozwiązań, ponieważ nie potrzeba żadnej ingerencji człowieka, aby takie urządzenie działało i zbierało brud z mieszkania. Można ustawić programy w takich odkurzaczach, dzięki którym urządzenie będzie działało np. wtedy, gdy domowników nie będzie na miejscu. Jest to sprzęt niezwykle inteligentny, ponieważ sam potrafi trafić do bazy, w której będzie się ładował, ustala trasę i precyzyjnie zbiera wszystkie zanieczyszczenia. Po powrocie do domu na pewno będzie można zauważyć różnicę, gdyż mieszkanie będzie czyste i pachnące. Odkurzacz automatyczny jest stworzony w taki sposób, aby samodzielnie móc opróżniać również pojemnik na kurz. Jak widać domownicy nie będą musieli więc wykonywać żadnych skomplikowanych czynności, aby go uruchomić lub też naładować, wystarczy wybranie odpowiednich programów, chociaż trzeba się przygotować na to, że cena za taki sprzęt nie będzie należała do najmniejszych. Takie urządzenia docierają jednak praktycznie we wszystkie miejsca, nawet pod niskie szafki lub biurka. 

Wybrać można też odkurzacze akumulatorowe, które posiadają bardzo niewielkie rozmiary i przydają się na mniejszych powierzchniach, nie będą w stanie udanie wysprzątać całego mieszkania, zwłaszcza jeśli będzie ono duże.

Odkurzacze z filtrami wodnymi

Nowocześniejszą propozycją są odkurzacze posiadające tzw. filtry wodne. Zassane zanieczyszczenia nie trafiają więc w tym przypadku do worka, a do specjalnie zaprojektowanej rurki z wodą. Ma to na celu oddzielenie namoczonego brudu od powietrza. Odkurzacze te działają bardzo dobrze, zanieczyszczenia są skutecznie zatrzymywane przez dobrze zaprojektowane filtry. Jest to rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla alergików, którzy nie lubią, jak pyłki unoszą się w powietrzu i nie można przez nie swobodnie oddychać. Takie odkurzacze:

  • nawilżają powietrze,
  • zapewniają stuprocentową czystość w każdym pomieszczeniu, które się sprząta,
  • doskonale radzą sobie z każdym typem zanieczyszczeń.

Jeśli więc ktoś ma nieco więcej pieniędzy na koncie powinien uważniej przyjrzeć się tej opcji, a na pewno będzie to wybór bardzo zadowalający, na długie lata. Na uwagę zasługuje jednak też fakt, że ich rozmiary są dużo większe, niż w przypadku odkurzaczy workowych, co niektórym osobom może nie pasować, gdyż nie będzie się miało możliwości swobodnego ich przechowywania. Dodatkowo nie są też tak tanie, ale za nowoczesne technologie w każdej branży trzeba płacić większe pieniądze.

Odkurzacz do domu, jaki wybrać? czym się kierować?

Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów, a więc np. siłę ssącą odkurzacza. Moc ssania oraz moc silnika powinny stać na wysokim poziomie, wtedy też żadne zanieczyszczenia nie oprą się działaniu takiego sprzętu. Ważne jest też sprawdzenie zastosowanych w odkurzaczach filtrów, np. wlotowych oraz wylotowych. Wybór należy uzależnić także od takich kryteriów jak: waga, hałaśliwość, rozmiar, itd. Nie będzie to łatwa decyzja, ale z pewnością po długich przemyśleniach uda się zainteresowanym wybrać funkcjonalne urządzenie. 

Sprawdź również:

Ranking Odkhurzaczy Pionowych 2019